środa, 15 stycznia 2014

Andrzej Wajda

Witam serdecznie dziś szaro-buro,śpiąco i ponuro,ale ten czas nie usprawiedliwia,przed włączeniem kolejnego autografu do mojej kolekcji.Podpis jak widzicie zdobyty jakiś czas temu.Andrzej Wajda zapewne człowiek spełniony,doceniony i lubiany.Gwiazda światowego kina!Autograf zdobyłem poprzez wysłanie informacji przez oficjalna stronę artysty. 

Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.
Popularność zdobył filmami inicjującymi tzw. polską szkołę filmową: Kanałem oraz Popiołem i diamentem, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Był także autorem takich ekranizacji dzieł literackich, jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: Człowiek z marmuru i jego kontynuacja Człowiek z żelaza, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do współczesnej twórczości Andrzeja Wajdy należą martyrologiczny film Katyń oraz eksperymentalny Tatarak. Reżyser zainicjował również powstanie istniejącego w latach 1972–1983 Zespołu Filmowego X, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej utworzonej w 2001 roku oraz autorskiego studia filmowego. Jego działalność teatralna obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich oraz za granicą.
Twórczość Andrzeja Wajdy charakteryzuje się nawiązywaniem do polskiego symbolizmu i romantyzmu, a także rozrachunkiem z mitami występującymi w świadomości narodowej Polaków. Reżyser za swoje zasługi w rozwoju kinematografii był wielokrotnie nagradzany, między innymi za całokształt twórczości otrzymał w 2000 roku Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara.

Filmografia Wybrana

1951:Zły chłopiec
1958:Popiół i diament
1972:Wesele
1974:Ziemia obiecana
1981:Człowiek z żelaza
1999:Pan Tadeusz
2007:Katyń
2013:Wałęsa. Człowiek z nadziei
Wysłałem:08.2011
Otrzymałem:12.2011
Adres:OSA

7 komentarzy: